Nastawienie a nauka do matury
2014-09-02 18:18:11

Wiele osób ma problemy ze zmotywowaniem się do nauki. "Jeszcze tylko zajrzę na facebooka i zaraz sięgnę po zeszyt" - każdy z nas to zna. Siadamy do nauki, a tu pootwierane różne strony internetowe z zabawnymi obrazkami, wspomniany już facebook, do tego kilka osób właśnie pisze do nas na "Gadu" i przysyła SMS-y. W tle gra muzyka, a na biurku leży pożyczona od kolegi gra. Nawet się nie obejrzymy, a zaplanowany na naukę czas zostaje zmarnowany na inne rzeczy, gdyż nie potrafimy się do niej zebrać i odsuwamy ciągle na później.

Jak zmienić nastawienie do nauki?




Nauka kojarzy się wielu z nas z czymś nieprzyjemnym i męczącym. Zastanówmy się, dlaczego. Czy w trakcie nauki robimy częste przerwy na odpoczynek? Czy uczymy się w ciszy albo przy naszej ulubionej muzyce? Czy przed nauką robiliśmy coś, co lubimy? Czy mamy spokój i nic nas nie rozprasza? Czy mamy pod ręką wodę do picia oraz coś lekkiego do pochrupania, żeby myślało się lepiej? Jeśli na każde z tych pytań odpowiadamy „nie”, mamy odpowiedź, dlaczego nauka jest dla nas taka nieprzyjemna.

Wyłączamy wszystko, co rozprasza


Gdy zasiadamy do nauki, powinniśmy wyłączyć wszystko, co nie pozwala nam się skupić. Zamykamy wszystkie portale społecznościowe, komunikatory i strony rozrywkowe. Chowamy pudełko z kuszącą nas grą komputerową i wszystkie inne rzeczy, które nas korcą. Wyłączamy telewizor lub radio. Na biurku stawiamy wodę mineralną i drobną przekąskę. A po co to wszystko

Pijmy wodę i nie głódźmy się!


Nauka jest procesem, na który zużywamy dużo energii. Podczas intensywnej pracy nasze komórki zużywają dużo glukozy i produkują przy tym odpadki, które należy z organizmu usunąć. Dlatego powinniśmy pić wodę w trakcie nauki. Jeśli tego nie robimy, osłabiamy gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Brak wody we krwi sprawia, że ona gęstnieją, a my robimy się senni i zmęczeni.

Równie ważne jest jedzenie. Na początku możemy nic nie jeść, ale z czasem glukoza w naszym organizmie się kończy, a my robimy się zmęczeni. Szybko zaczynamy mieć dość i nic nam już nie chce wchodzić do głowy. Jeśli postanowimy przekąsić coś konkretnego, możemy się potem zrobić senni. Dlatego warto przygotować sobie coś do podjadania. Tylko niech to nie będą słodkości. Na początku dają one dużo energii, żeby potem dopadła nas senność, a to jest bardzo niezdrowe. Dzieje się tak, gdyż cukier spala się szybko. Bardzo dobre będą wszelkie formy, które zawierają magnez. Dobre będą też tłuszcze, które dostarczają więcej energii niż cukier i spalane są przez organizm wolniej. Dzięki temu mamy energię przez dłuższy czas. Tylko trzeba pamiętać, że pod hasłem „tłuszcze” ktyją się między innymi bakalie, a nie na przykład schabowy.