Wyniki próbnej z matematyki nie są zachwycające
2009-04-28 13:13:57

Matematyka już za rok dołączy do grupy przedmiotów obowiązkowych na egzaminie dojrzałości. Wyniki próbnych matur w tym roku pokazują, że uczniowie nie najlepiej radzą sobie ze znajomością "Królowej nauk". Istnieją jednak inicjatywy tj. Matmix, czy Powszechny Konkurs dla Uczniów Szkół Średnich - Matematyka, dzięki którym młodzież może zaprzyjaźnić się z tym wymagającym przedmiotem.

W ubiegłą sobotę tj. 25 kwietnia, zakończyła się dziesiąta edycja "Powszechnego Konkursu dla Uczniów Szkół Średnich - Matematyka", organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, którego Patronem Merytorycznym jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tydzień wcześniej, 18 kwietnia, swój finał miała czwarta edycja "Matmixa", objęta honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Obydwie inicjatywy łączy chęć popularyzacji matematyki wśród uczniów oraz podniesienie poziomu znajomości zagadnień z tego zakresu.

Pierwsze etapy "Matmixa" i "Powszechnego Konkursu dla Uczniów Szkół Średnich - Matematyka" odbyły się w Internecie. Dzięki temu każdy, kto posiada dostęp do sieci w szkole, lub w domu mógł wziąć w nim udział. Konkursy mają na celu zachęcenie młodzieży, a przede wszystkim uczniów szkół średnich, do intensywnego powtarzania materiału, poprzez rozwiązywanie zadań testowych. Taka forma ma pomóc w przygotowaniu się m.in. do egzaminów na studia wyższe.

Uczestnicy konkursów, dzięki samodzielnemu rozwiązywaniu zestawów w poszczególnych turach, mogą się bardzo dużo nauczyć, wręcz zaprzyjaźnić z matematyką, co z pewnością zaprocentuje w kolejnych latach - zarówno w dalszej edukacji, jak i w życiu codziennym. Matematyka z kolei, poprzez takie pomysły zdobywa coraz więcej sympatyków. - twierdzi Piotr Tomczak, specjalista ds. kalkulatorów firmy Casio, fundator nagród.

Konkursy matematyczne cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów. Wystarczy wspomnieć, że do finałów "Powszechnego Konkursu dla Uczniów Szkół Średnich - Matematyka" zakwalifikowało się 150 uczestników, do "Matmixa" - 130. Organizując konkurs pragnęliśmy zmienić negatywne nastawienie uczniów do tego przedmiotu, a jednocześnie dać im szansę dobrej powtórki przed egzaminem maturalnym. - dodaje Danuta Zarzycka, organizatorka konkursu Matmix.


źródło: inf. wł.