Znamy już zwycięzców IV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości
2009-04-07 13:57:33

W czwartek 2 kwietnia poznaliśmy 25 najlepszych zawodników Olimpiady Przedsiębiorczości. Gratulacje laureatom złożyła osobiście Wiceminister Krystyna Szumilas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zwycięzcą zawodów został pan Konrad Bąbliński z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

W finale, który miał miejsce w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, spotkało się 50 najlepszych zawodników spośród ponad 19 tys., którzy w grudniu 2008 r. przystąpili do I etapu Olimpiady. Pierwszy etap eliminacji centralnych polegał na rozwiązaniu testu wiedzy z zakresu zarządzania i ekonomii oraz psychologii
i praktyki biznesowej, natomiast drugi - na wygłoszeniu i obronie przed Komisją Centralną przygotowanej uprzednio prezentacji.
Najlepszymi okazali się: pan Konrad Bąbliński z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, pan Paweł Czarnecki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, pan Michał Lubaś z LXIV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, pan Bartosz Moszczeński z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz pani Agata Barczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej
w Kielcach.
Wiceminister podkreśliła, że chociaż Olimpiada Przedsiębiorczości jest olimpiadą młodą, to bardzo istotną,
bo bez przedsiębiorczości i znajomości działania rynku nie jesteśmy w stanie poradzić sobie we współczesnych społeczeństwie.
Walka w finale była emocjonująca - zwycięzca uzyskał łącznie 83,5 pkt ze 125 możliwych do zdobycia,
a rozpiętość punktowa w pierwszej piątce zawodników to zaledwie 3,5 pkt. Na laureatów czekają indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce lub znaczące ułatwienia w procesach kwalifikacyjnych na studia, stypendia naukowe na łączną kwotę 125 tys. złotych oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe: laptopy i sprzęt elektroniczny. Również opiekunowie merytoryczni i szkoły wyróżniających się uczestników zostaną uhonorowani przez organizatorów - przygotowano dla nich między innymi laptopy, palmtopy, aparaty fotograficzne oraz pakiety książek.
W trakcie zawodów rozlosowano wśród 454 szkół zawodników zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych nagrodę specjalną Olimpiady - tablicę interaktywną InterWrite Board 1077. Trafi ona do Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.

Celem Olimpiady jest promocja przedsiębiorczości oraz rozbudzanie i wzmacnianie wśród młodzieży postaw
i zachowań przedsiębiorczych. Program obejmuje zagadnienia z pogranicza ekonomii, psychologii i praktyki biznesowej, a hasłem przewodnim IV edycji Olimpiady jest „Współczesne zarządzanie - koncepcje i metody”. Olimpiada Przedsiębiorczości jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w kraju.
Bieżąca, czwarta już, edycja Olimpiady spotkała się z rekordowym zainteresowaniem ponad 19 tys. zawodników z ponad 1000 szkół, które przystąpiły do zawodów. W dotychczasowych edycjach wzięło udział łącznie prawie 70 000 uczniów.
Olimpiadę organizuje Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma najlepszymi uczelniami ekonomicznymi w Polsce: Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetami Ekonomicznymi w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu oraz Akademią Ekonomiczną w Katowicach.
Inicjatywę wspierają: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości
i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Konfederacja Pracodawców Polskich oraz Studenckie Kolo Naukowe Kapitału Intelektualnego Przedsiębiorstwa, działające przy Katedrze Zarządzania w Gospodarce SGH. Mecenasem programu stypendialnego jest Bank BGŻ.
Patronat medialny nad Olimpiadą objęli: „Rzeczpospolita”, „Głos Nauczycielski”, Polski Portal Edukacyjny Interklasa, portal Nauka.pl oraz NBPortal.
Więcej informacji o Olimpiadzie Przedsiębiorczości znajduje się na stronie internetowej www.olimpiada.edu.pl.

źródło: inf. wł.