W Krakowie studenci kupią sobie pokoje?
2009-03-27 10:48:43

Pod Krakowem ma powstać niekonwencjonalny projekt - Osada Studencka. Ma to być pierwsze w Polsce osiedle domków tylko dla studentów. Czy będzie alternatywą akademików czy siedliskiem imprez?

Z inicjatywą budowy prywatnych domów studenckich wyszła kilka miesięcy temu Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Pierwsza postanowiła ją wykorzystać firma architektoniczna Archeton. Zdobyła pozwolenia na budowę studenckiego osiedla i znalazła chętnych do zamieszkania na nim.

Stowarzyszenie Osada Studencka powstało w Krakowie na początku tego roku. To jego członkowie - pracownicy biura architektonicznego Archeton i studenci - mają w Piekarach zbudować osiedle jednorodzinnych domków.

Nie wiemy, jak pomysł się przyjmie. Wybrane miejsce nie jest zbyt szczęśliwe - daleko od centrum, daleko od uczelni, nie ma dobrego transportu (jest to problem całego Krakowa). Studenci będą mieli również problem z kredytem i finansowaniem takiego mieszkania. Powstaje bowiem pytanie, czy nie lepiej kupić "prawdziwe" małe mieszkanie, które będzie z czasem nabierało wartości, można go wynająć lub w przyszłości samemu w nim mieszkać.

źródło: inf. wł.