1500 licealistów w eliminacjach okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości
2008-03-04 08:50:43

Już 6 marca ponad 1500 zawodników weźmie udział w eliminacjach okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości organizowanych w 5 miastach w Polsce - w siedzibach Akademii Ekonomicznych w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zawodnicy będą pisać test oraz rozwiązywać w grupach zadania sytuacyjne. Wyniki zawodów zostaną opublikowane na stronie internetowej www.olimpiada.edu.pl w dniu 7 marca. 50 najlepszych uczniów, po 10 z każdego okręgu, zmierzy się w finale, który odbędzie się, już po raz trzeci, 3 kwietnia br., w SGH. Na laureatów czekają cenne nagrody (notebooki, palmtopy i aparaty fotograficzne), ale przede wszystkim indeksy publicznych uczelni ekonomicznych. Dodatkowo w tegorocznej edycji atrakcyjne nagrody otrzymają również najlepsze szkoły.

Olimpiada jest organizowana przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademie Ekonomiczne w Katowicach, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Partnerzy strategiczni Olimpiady to: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski.

Inicjatywę wspierają między innymi: MAXDATA, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Konfederacja Pracodawców Polskich oraz Studenckie Kolo Naukowe Kapitału Intelektualnego Przedsiębiorstwa, działające przy Katedrze Zarządzania w Gospodarce SGH.

Zakres tematyczny Olimpiady jest zgodny z zakresem programu nauczania przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych, poszerzony dodatkowo o zagadnienia związane ze zmienianym corocznie hasłem przewodnim. Tegorocznym hasłem przewodnim III edycji Olimpiady jest „Psychologia biznesu”. Poprzez wybór tego tematu Organizatorzy chcieli zainteresować uczniów problematyką zachowań ekonomicznych przedsiębiorców, konsumentów oraz inwestorów. Po edycjach, których tematami przewodnimi były etyka w działalności gospodarczej (kształtująca fundamenty postaw i pokazująca, jakimi zasadami powinni kierować się przedsiębiorcy) oraz tworzenie wartości przedsiębiorstwa (pokazujące, w jaki sposób przedsiębiorca może rozwijać swoje przedsiębiorstwo, stosując odpowiednie strategie i sposoby finansowania), Organizatorzy uznali, że w kolejnej edycji dobrym uzupełnieniem promowanego przez Olimpiadę profilu przedsiębiorcy, będzie uświadomienie uczestnikom, że o ostatecznym sukcesie w biznesie w dużym stopniu decydują również elementy miękkie - z pogranicza ekonomii, zarządzania i psychologii.

Tegoroczne hasło przewodnie - "Psychologia biznesu" zostało skoncentrowane przede wszystkim na:
- działaniach menedżerskich,
- zachowaniach konsumenckich,
- decyzjach inwestorskich.

Więcej o Olimpiadzie Przedsiębiorczości na stronie: www.olimpiada.edu.plźródło: inf. wł.