Nastawienie a nauka do matury
2014-09-02 18:18:11

Wiele osób ma problemy ze zmotywowaniem siê do nauki. "Jeszcze tylko zajrzê na facebooka i zaraz siêgnê po zeszyt" - ka¿dy z nas to zna. Siadamy do nauki, a tu pootwierane ró¿ne strony internetowe z zabawnymi obrazkami, wspomniany ju¿ facebook, do tego kilka osób w³a¶nie pisze do nas na "Gadu" i przysy³a SMS-y. W tle gra muzyka, a na biurku le¿y po¿yczona od kolegi gra. Nawet siê nie obejrzymy, a zaplanowany na naukê czas zostaje zmarnowany na inne rzeczy, gdy¿ nie potrafimy siê do niej zebraæ i odsuwamy ci±gle na pó¼niej.

Jak zmieniæ nastawienie do nauki?




Nauka kojarzy siê wielu z nas z czym¶ nieprzyjemnym i mêcz±cym. Zastanówmy siê, dlaczego. Czy w trakcie nauki robimy czêste przerwy na odpoczynek? Czy uczymy siê w ciszy albo przy naszej ulubionej muzyce? Czy przed nauk± robili¶my co¶, co lubimy? Czy mamy spokój i nic nas nie rozprasza? Czy mamy pod rêk± wodê do picia oraz co¶ lekkiego do pochrupania, ¿eby my¶la³o siê lepiej? Je¶li na ka¿de z tych pytañ odpowiadamy „nie”, mamy odpowied¼, dlaczego nauka jest dla nas taka nieprzyjemna.

Wy³±czamy wszystko, co rozprasza


Gdy zasiadamy do nauki, powinni¶my wy³±czyæ wszystko, co nie pozwala nam siê skupiæ. Zamykamy wszystkie portale spo³eczno¶ciowe, komunikatory i strony rozrywkowe. Chowamy pude³ko z kusz±c± nas gr± komputerow± i wszystkie inne rzeczy, które nas korc±. Wy³±czamy telewizor lub radio. Na biurku stawiamy wodê mineraln± i drobn± przek±skê. A po co to wszystko

Pijmy wodê i nie g³ód¼my siê!


Nauka jest procesem, na który zu¿ywamy du¿o energii. Podczas intensywnej pracy nasze komórki zu¿ywaj± du¿o glukozy i produkuj± przy tym odpadki, które nale¿y z organizmu usun±æ. Dlatego powinni¶my piæ wodê w trakcie nauki. Je¶li tego nie robimy, os³abiamy gospodarkê wodno-elektrolitow± organizmu. Brak wody we krwi sprawia, ¿e ona gêstniej±, a my robimy siê senni i zmêczeni.

Równie wa¿ne jest jedzenie. Na pocz±tku mo¿emy nic nie je¶æ, ale z czasem glukoza w naszym organizmie siê koñczy, a my robimy siê zmêczeni. Szybko zaczynamy mieæ do¶æ i nic nam ju¿ nie chce wchodziæ do g³owy. Je¶li postanowimy przek±siæ co¶ konkretnego, mo¿emy siê potem zrobiæ senni. Dlatego warto przygotowaæ sobie co¶ do podjadania. Tylko niech to nie bêd± s³odko¶ci. Na pocz±tku daj± one du¿o energii, ¿eby potem dopad³a nas senno¶æ, a to jest bardzo niezdrowe. Dzieje siê tak, gdy¿ cukier spala siê szybko. Bardzo dobre bêd± wszelkie formy, które zawieraj± magnez. Dobre bêd± te¿ t³uszcze, które dostarczaj± wiêcej energii ni¿ cukier i spalane s± przez organizm wolniej. Dziêki temu mamy energiê przez d³u¿szy czas. Tylko trzeba pamiêtaæ, ¿e pod has³em „t³uszcze” ktyj± siê miêdzy innymi bakalie, a nie na przyk³ad schabowy.