Matura z Rexoną.

Stres pod kontrolą, czyli co robić, gdy dopada nas stres?


Stresy, zdenerwowanie i niepokój bardziej zależą od tego, co dzieje się w twojej głowie, niż od tego, co się dziej wokół ciebie. Co możesz zrobić ze stresem? Albo próbować bezpośrednio rozwiązać problem, który go wywołuje, albo skoncentrować się na kontrolowaniu emocji wywołanych przez stresową sytuację. Swoje własne sposoby na zwalczenie stresu przed egzaminem czy występem mają znani i lubiani aktorzy i piosenkarze.

Sylwia Wiśniewska przekonuje, że: "dobrym sposobem na stres jest picie rumianku, a za najlepszą metodę uznaje 15-minutowe odizolowanie się wyciszenie, np. na ławce w parku. Najważniejsze w takich chwilach jest skupienie i powtarzanie sobie, że wszystko będzie dobrze."
Uspokojenie myśli poleca też Gabriel Fleszar: "najlepiej zamknąć oczy, uspokoić oddech i pomyśleć o czyms przyjemnym.
Natomiast Norbi uważa, że "najlepszym sposobem na stres jest połączenie dobrej, rozluźniającej muzyki z miłym damskim towarzystwem."
Słodki sposób na stres ma Reni Jusis, bo " nie ma nic bardziej uspokajającego na maturze niż tabliczka czekolady, a w środku oczywiście...ściąga! Chociażby na szczęście".
Z kolei Maja Kraft poleca jako skuteczny "odstresowywacz" aktywny tryb życia: "dobrym sposobem na wszystkie stresy jest uprawianie sportu. Wysiłek fizyczny pozwala zapomnieć o troskach.".
Podobnego zdania jest Anna Przybylska, która poleca siłownię, rower, basen. Obie Panie są też zgodne, że najlepiej odpędza stres spotkanie z przyjaciółmi.

Na skróty:

twoje debiuty - prawidłowa ocena zdarzenia - prawidłowe podejście - niespodziewany sojusznik - plan ratunkowy - zaczaruj się - wypędzanie złego ducha - nie poddawaj się - nudności - życzliwe posiłki - jeden wystarczy - nie daj się zamarudzić innym - dystans do siebie - przewidywanie - panuj nad szczegółami - na czym się koncentrować - przygotowanie - a co jeszcze?



TWOJE DEBIUTY
Pierwsza klasówka, pierwsza randka, matura, egzaminy na studia, rozmowa o pracę. Każdy z nas silnie przeżywał te wydarzenia, które możemy określić jako debiuty w kolejne etapy życia.
Często nie zastanawialiśmy się nad tym, że wszechogarniający, paraliżujący nas stres można przecież zwalczyć dzięki odpowiedniemu podejściu. Proponujemy kilka sposobów na zmianę naszego myślenia o stresie. Mamy nadzieję, że kiedy je zastosujecie spojrzycie stresowi prosto w oczy ...może nieco łagodniej.

PRAWIDŁOWA OCENA ZDARZENIA
Po pierwsze, najważniejsza jest prawidłowa ocena zdarzenia. Może to wcale nie jest sytuacja, która wymaga od nas aż takiego angażowania naszych emocji? Niestety, zakłada to, że musisz myśleć rozsądnie, co w stresie bywa trudne.

PRAWIDŁOWE PODEJŚCIE
Nie wyobrażaj sobie, że jesteś Herkulesem. Wykonasz zadanie na tyle, na ile cię stać. Pamiętaj, że o tym, czy praca jest łatwa czy ciężka, decyduje sposób, jak o niej myślisz. Jeśli myślisz, że praca jest ciężka, taka będzie. Przykład? Gdyby całonocna impreza była czyjąś pracą, traktowałby ją zapewne jako wielką męczarnię.

NIESPODZIEWANY SOJUSZNIK
Stres jest czymś, co istnieje po to, by Ci pomóc. Jeśli powiesz sobie, że chcesz robić to, co robisz, stres może działać pobudzająco: sprawi, że skoncentrujesz się, będziesz szybciej myśleć i przypomnisz sobie to, co wiesz na dany temat.

PLAN RATUNKOWY
Ważne jest, żeby przygotować sobie plan działania. Kiedy wszystko się wali, możesz się go trzymać. Nagromadzenie niedokończonych zadań czyni pracę cięższą i stresującą. Plan sprawia, że nie odczuwa się nieprzyjemnego efektu typu: "O Boże, nawet nie wiem, w co włożyć ręce!"

ZACZARUJ SIĘ
Pozytywne myślenie to tyle, co uklepywanie własnych myśli według własnego widzimisię. Jeśli dostatecznie wiele razy powiesz, że "jest super", istnieje duża szansa, że w to uwierzysz. To działa także na polepszenie urody.

WYPĘDZANIE ZŁEGO DUCHA
Regulując oddech, możemy wyregulować swoje emocje i dotlenić mózg. Nabierz powietrze w płuca, zatrzymaj i policz do pięciu. Oddech "nasyci się stresem", a ty wtedy go "wydechniesz". I po krzyku. Dla pewności powtórz to kilka razy.

NIE PODDAWAJ SIĘ
Jeśli się denerwujesz w obecności kogoś, możesz go o tym poinformować: "Dosyć się denerwuję, ale zaraz uzyskam nad tym kontrolę." Twój rozmówca może Ci pomóc się rozluźnić. Zacznij wypowiedź od tego, co wiesz na pewno. W trakcie mówienia twój umysł się odblokuje i pojawią się w nim potrzebne informacje.

NUDNOŚCI
Przy pokonywaniu stresu można użyć techniki "zanudzania". Zalecają ją lekarze. Należy prowadzić nudny dla stresu tryb życia: właściwie się odżywiać, uprawiać sport, sporo spać i znajdować czas na relaks. Odpoczynek może dać więcej spokoju i efektu niż całonocne przygotowania.

ŻYCZLIWE POSIŁKI
Twoja odporność na stres zależy od tego, czy masz oparcie w innych ludziach. Czasami nic nie można poradzić na emocje, ale można je "zdjąć z serca". Wtedy nie będą nam ciążyć. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest rozmowa z życzliwą osobą; możemy też pójść z nią na spacer.

JEDEN WYSTARCZY
Jeśli wiesz, że jeden stres masz zapewniony (matura, kryzys w związku, trudna rozmowa itp.), możesz darować sobie inne stresy. Nie musisz jechać przez zakorkowane miasto, kłócić się jak zwykle z sąsiadką z siódmego... jedna stresująca rzecz wystarczy.

NIE DAJ SIĘ ZAMARUDZIĆ INNYM
Unikaj ludzi, którzy wiecznie narzekają. Samemu też staraj się nie narzekać i w sytuacji stresowej nie mów innym: Nie zawracaj mi głowy!, jeśli możesz miłą pogawędką odwrócić swoją uwagę od stresu.

DYSTANS DO SIEBIE
Przyjrzyj się, jak zabawnie się męczy ten człowiek o twoim nazwisku i imieniu. Przy tworzeniu dystansu do siebie niezbędne jest poczucie humoru. Warto się poważnie skoncentrować, ale warto też wcześniej się pośmiać.

PRZEWIDYWANIE
Oprócz humoru musisz starać się przewidywać przyszłość. Kiedy koncentrujemy się na naszym problemie, możemy przeżyć w myślach tę STRASZNĄ RZECZ, która jest powodem stresu i przygotować się na każdą ewentualność.

PANUJ NAD SZCZEGÓŁAMI
Może nie będziesz znać kilku danych statystycznych, ale przynajmniej będziesz mieć dobrze uprasowaną bluzkę czy zawiązany krawat. Nieprzewidziane "atrakcje" w postaci plam potu na bluzce czy koszuli osłabią twoje poczucie pewności i utrudnią zebranie myśli. Dlatego warto panować nad szczegółami.

NA CZYM SIĘ KONCENTROWAĆ
Koncentruj się nie na wyniku, tylko na działaniu: na tym, co robisz lub możesz zrobić aby uzyskać zamierzony efekt. Kiedy myślisz o ty, co zrobisz, jeśli ci się nie uda, niepotrzebnie prowokujesz taką sytuację.

PRZYGOTOWANIE
Żeby obniżyć stres - np. na maturze - warto jednak trochę się do niej pouczyć. Warto również wypocząć, dobrze się wyspać i założyć eleganckie, ale skromne i wygodne ubranie. Warto też pamiętać, żeby użyć rano antyperspirantu, który pozwoli czuć się pewnie przez cały dzień.

Rexona z redakcją serwisu Matura.pl

powrót | strona główna